Icoană pe sticlă: Sfântul Nicolae cu 12 scene

Icon on glass: Saint Nicholas with 12 scenes

Icoana face parte din expoziția inovativă realizată în cadrul proiectului „Tehnici inovative în valorificarea patrimoniului cultural. Icoanele de pe Valea Sebeșului din colecția Muzeului Etnografic al Transilvaniei”, un proiect al Muzeului Etnografic al Transilvaniei, în parteneriat cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și organizația norvegiană NUDA AS, proiect finanțat finanțat prin Granturile SEE 2014 – 2021, în cadrul Programului RO-CULTURA.

Icoana pe care o prezentăm azi este pictată în tehnica icoanelor pe sticlă (pe dosul acesteia). Desenul, realizat după un izvod întors „în oglindă”, este conturat cu cerneală. Tehnica picturii este tempera cu emulsie de ou. Sticla pictată este așezată într-o ramă de lemn, iar pentru protecție, pe spatele sticlei, este aplicat un capac de lemn.

Icoana datează din a doua jumătate a secolului al XIX-lea și proveniența este centrul Laz. Autorul icoanei: Pavel Zamfir. Dimensiuni: 52,5 cm x 45,7 cm.