Curs de formare profesională, partea practică

Joi, 21.10.2021, cursul de formare profesională „Tehnici și echipamente de realitate virtuală utilizate în exploatarea expozițiilor inovative”, în cadrul proiectului „Tehnici inovative în valorificarea patrimoniului cultural. Icoanele de pe Valea Sebeșului”, finanțat prin Granturile SEE 2014-2021, în cadrul Programului RO-CULTURA a avut și o a doua parte, practică, interactivă, unde participanții la curs au avut ocazia să experimenteze avantajele folosirii echipamentelor de realitate virtuală, utilizate în exploatarea expozițiilor inovative.

Cursul a avut loc la sediul Muzeului Etnografic al Transilvaniei (Palatul Reduta).
Expert realitate virtuală: S.l. dr. ing. Radu Comes, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca.